Kayıt

Soru sormak, soru yanıtlamak ve diğer kullanıcılarla iletişime geçmek için Bi Sorum Var platformuna kaydolun.

Giriş

Soru sormak, soru yanıtlamak ve diğer kullanıcılarla iletişime geçmek için BiSorumVar platformuna giriş yapın.

Parola Sıfırla

Parolanızı sıfırlamak için size gönderilen linke tıklayın. Lütfen e-postanızın gelen kutusu, spam, junk vb. klasörlerini kontrol ettiğinizden emin olun.


Lütfen bu soruyu neden şikayet ettiğinizi kısaca açıklayın.

Lütfen bu yanıtı neden şikayet ettiğinizi kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcıyı neden şikayet ettiğinizi kısaca açıklayın.

müzik , şarkı sözleri anlamları

Size göre dünyanın en popüler eğlence anlayışı nedir? Bu çok geniş kapsamlı bir soru evet ama  biz bugün yalnızca  dünya sektöründe eğlence anlayışının üst basamaklarında yer alan müzik  dinlemeyi ele alacaz. Pew Araştırma Merkezi tarafından 2022 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dünyadaki yetişkinlerin %91’i müzik dinliyor. Bu, müzik dinlemenin ne kadar  olduğuna  verebileceğimiz kanıtlardan biri

Müzik  dinlemek insanlar için çok şey ifade eder. Duyguları ifade etme, rahatlama, eğlenme, ilham alma, sosyalleşme ve dünya hakkında daha fazla bilgi edinme gibi çeşitli şekillerde insanların hayatlarında rol oynayabilir.

Dünya eğlence anlayışı popüleritesi dedik şimdi gelelim müziğin etkisi, dev rakamları ,adları ve iz bırakan sözlerine:

Ekonomik etki

Müzik endüstrisi, dünyanın en büyük endüstrilerinden biridir. 2022’de müzik endüstrisinin değeri 239 milyar dolardı. Bu, 2021’den %10,7’lik bir artış. Müzik endüstrisi, müzik üretimi, müzik dağıtımı, müzik performansları ve müzik eğitimi gibi çeşitli sektörleri içerir.

Turizm etkisi

Müzik, turizmi de önemli ölçüde teşvik etmektedir. Müzik festivalleri, konserler ve diğer müzik etkinlikleri, dünyanın her yerinden turistleri çekiyor.

Örneğin, Coachella Valley Müzik ve Sanat Festivali, her yıl 250.000’den fazla ziyaretçiyi çeken dünyanın en büyük müzik festivallerinden biridir. Festival, Kaliforniya’daki Coachella Vadisi’nde gerçekleşir ve pop, rock, elektronik dans müziği ve hip hop gibi çeşitli müzik türlerini içerir.

Kültürel etki

Müzik, kültürel bir olgu olarak, toplumların şekillenmesinde ve gelişmesinde önemli bir rol oynar. Müzik, insanların birbirleriyle iletişim kurmalarına, duygularını ifade etmelerine ve kültürlerini kutlamalarına yardımcı olan evrensel bir dildir.

ve daha sayabileceğimiz bir sürü etki var aslında. Peki şarkıyı dinlediğimiz dev platformlar nelerdir?

Müziğin dev platformları, dünya çapında milyonlarca kullanıcıya müzik sağlayan çevrimiçi hizmetlerdir. Bu platformlar, kullanıcıların farklı türlerden müziğe erişmesine, yeni sanatçılar keşfetmesine ve müzik dinlemenin yeni yollarını deneyimlemesine olanak tanır.

En popüler müzik platformlarından bazıları şunlardır:

Spotify: 2023 yılında 406 milyon aktif kullanıcısı olan Spotify, dünyanın en popüler müzik platformudur. Spotify, kullanıcılara geniş bir müzik kütüphanesine erişim sağlar ve kullanıcıların kişiselleştirilmiş çalma listeleri oluşturmasına olanak tanır. 2022 yılında Spotify’ın geliri 11,8 milyar dolar oldu.

YouTube Music: 2023 yılında 400 milyon aktif kullanıcısı olan YouTube Music, Spotify’dan sonra dünyanın en popüler ikinci müzik platformudur. YouTube Music, kullanıcılara YouTube’un geniş video kütüphanesine ek olarak müzik dinlemesine olanak tanır. 2022 yılında YouTube Music’in geliri 3,5 milyar dolar oldu.

Amazon Music: 2023 yılında 350 milyon aktif kullanıcısı olan Amazon Music, dünyanın en popüler üçüncü müzik platformudur. Amazon Music, kullanıcılara Amazon Prime aboneliğiyle birlikte ücretsiz olarak sunulan bir müzik hizmetidir. 2022 yılında Amazon Music’in geliri 2,9 milyar dolar oldu.

Apple Music: 2023 yılında 270 milyon aktif kullanıcısı olan Apple Music, dünyanın en popüler dördüncü müzik platformudur. Apple Music, Apple cihazlarıyla sorunsuz bir şekilde entegre olan bir müzik hizmetidir. 2022 yılında Apple Music’in geliri 2,2 milyar dolar oldu.

Bi de müziğin sahipleri var ki yaptıkları şarkılarla , özel hayatlarıyla bir sürü platforma yön veren  sosyal medyanın en çok takip edilenleri olan şimdi bunlara dünya genelinde ve Türkiye de diye bakalım:

Şarkıcı Gelir (milyon dolar) Instagram takipçileri (milyon) Twitter takipçileri (milyon) YouTube aboneleri (milyon)
The Weeknd 75 100 75 78
Taylor Swift 100 400 100 54
Selena Gomez 90 320 67 332
Billie Eilish 70 200 100 56
BTS 75 67.7 67.3 66.7
Beyoncé 80 224 138 23.3
Adele 60 48.2 122 52.5
Ed Sheeran 60 130 100 67
Bu rakamlar, 2023 yılı için tahmini rakamlardır.

Türkiye ‘de ise bizi:

Şarkıcı Spotify dinleyicileri (milyon) Instagram takipçileri (milyon)
Ufuk Beydemir 13.2 5.5
Emir Can İğrek 12.9 6.5
Sıla 12.7 12.4
Zeynep Bastık 12.4 10.2
Haluk Levent 12.2 11.5
Cem Adrian 11.9 5.3
Duman 11.8 3.7
Yıldız Tilbe 11.7 10.8Böyle bir liste karşılar.

şarkıyla ilgili aslında daha pek çok bilgi verebiliriz ama bana göre bir şarkının en önemli ve dikkat çeken tarafı sözleri ve anlamlarıdır .Bu anlamlar korkunç, romantik ,pişmanlık gibi birçok anlamı bir arada bulunabilir .Ben bu yüzden beğendiğim ve dikkat çektiğini düşündüğüm bazı şarkı kesitlerini yazıp bloğu öyle noktalamak istedim.

baby, this love ı’ll never let it die (Bebeğim bu asla ölmesine izin vermiyeceğim bir aşk)

who ı am ,what ı’m on  who ı’ve hurt and where they ‘ve gone (kimim ben ne yapıyorum kimi kırdım nereye gittiler)

ı ‘m not suicidal  ı  don ‘t wanna fucking die just wanna be able to close my eyes end feel alright (intihara meyilli değilim ölmek istemiyorum sadece gözlerimi kapatıp iyi hissetmek istiyorum)

Savaş sona erecek
Закінчиться війна

orada kendimi kaybettim
Там загубив себе

Dibe kadar gördüm
Побачив аж до днаSarıl bana, sarıl bana, sarıl
Обійми мене, обійми мене, обійми

 

İçimde yılgın rüzgarların ayak sesleri
Sende daha yeni yeni kavak yelleri

Ali Sami Yen’in zafer yolunda
Yüreğimdeki Metin Oktay ruhuyla
Durmayacağım söz veriyorum sana
Varlığım feda olsun Arman uğruna

But you didn’t have to cut me off(ama beni kestirip atmak zorunda değildin)

make out like it never happend and that we were nothing(sanki hiçbir şey yaşanmamış gibi davranmak zorunda değildin)

 

no te fallare(seni yüz üstü bırakmayacağım)

contigo yo quiero envejecer (seninle yaşlanmak istiyorum )

 

Said,No more counting dollars, we’ll be counting stars (Diyorum ki artık dolarları saymak yok biz yıldızları sayacağız.)

 

 

Cause all of me (Çünkü her yanım )

loves all of you  (Aşık her bir yanına)

İlginizi Çekebilecek Yazılar

Yorum Yap

Yorum yapmak için oturum açmalısınız.