Kayıt

Soru sormak, soru yanıtlamak ve diğer kullanıcılarla iletişime geçmek için Bi Sorum Var platformuna kaydolun.

Giriş

Soru sormak, soru yanıtlamak ve diğer kullanıcılarla iletişime geçmek için BiSorumVar platformuna giriş yapın.

Parola Sıfırla

Parolanızı sıfırlamak için size gönderilen linke tıklayın. Lütfen e-postanızın gelen kutusu, spam, junk vb. klasörlerini kontrol ettiğinizden emin olun.


Lütfen bu soruyu neden şikayet ettiğinizi kısaca açıklayın.

Lütfen bu yanıtı neden şikayet ettiğinizi kısaca açıklayın.

Lütfen bu kullanıcıyı neden şikayet ettiğinizi kısaca açıklayın.

Uzaya İlk Giden Canlı Layka

Uzaya İlk Giden Canlı Layka

Bundan yıllar önce 3 Kasım 1957 Rusya’da insanlık bilim için çok önemli bir adım attı. Uzaya canlı göndermenin gündemde olduğu bu vakitlerde bilim ne yazık ki bu düşünceyi destekler niteliklere sahip değildi. Bu noktada insanoğlu bir seçim yapmalı ya bulduğu konumu koruyup aynı kalmalı ya da fedakârlık yapıp gelişmeliydi. Yapılacak seçim kolay olanından değildi bu sebeple insanoğlu garantici olmuş ve canlı kapsamını genişletip algısını insan üzerinden uzak tutmuştu. Böylece henüz Moskova sokaklarında yemeğini arayan ve olanlardan habersiz Layka bu deneme için mükemmel aday olmuştu. Layka’ya önce gerekli eğitimler verilmiş bu esnada olay basın aracılığı ile geniş bir kitleye yayılmıştı.

Sonunda 3 Kasım 1957 günü birçok insan nefsini tutmuş ve Layka’nın bu kalkışı başarı ile atlatmasını umuyordu. Günün bir diğer yıldızı olan Sputnik 2 ise Layka’nın kalkışı için hazırlanıyordu. Layka Sputnik 2’ye biner binmez kalkış gerçekleşti ve Layka artık insanlara yukarıdan bakar vaziyetteydi. Bu noktaya kadar her şey iyi gitse de birkaç saat sonra Layka uzay gemisinin aşırı ısınması sonucunda hayatını kaybetti.

O gün Layka hayatını kaybetse de birçok bilgi kazandırmıştı; uzaya canlı göndermenin mümkün olduğundan tutunda hayvanların deneylerde kullanılmasına karşı ayaklanılmasına ve uzaya insan gönderme çalışmalarının başlamasına kadar birçok önemli olay Layka isimli bu küçük kahraman sayesinde gerçekleşti.

Olayın olumsuz yanları da elbette gözler önündeydi. Öncellikle Layka bu deneye sonuçlarını bilerek seçilmişti ve günümüzdeki insanların aksine söz hakkı da olmamıştı. İnsanoğlu gerçeği öğrenmek adına vicdanını bir köşeye bırakmıştı. Bilimin mucizelerinden biri de bu diyebiliriz çünkü bilim zıt fakat birbirinden güçlü kutupları yan yana koymakta çok iyiydi.

Bu noktada yaşananlar için insanların düşünceleri faklı olsa da ortak noktada buluştukları bir gerçek vardı. Sevgili Layka her iki taraf içinde önemli bir simge olmuş ve uzaya çıkan ilk canlı olmuştu.

Uzaya giden ilk canlı ve ilk astronot olan Layka için yapılanlar bu kadar ile sınırlı kalmadı. O’nun bu fedakarlığını unutmamak adına insanlar tarafından Layka için birçok sanat eseri ve heykeller yapıldı.

İlginizi Çekebilecek Yazılar

HYPATİA

Yorum Yap

Yorum yapmak için oturum açmalısınız.